Investment properties for sale

    369 results
    MLS Logo

    11 hours ago

    $98,000

    1717 Forest Ave, Waterloo, IA 50702

    2 bd, 1 ba

    1,188 sq ft

    $82/sq ft

    1918

    15.1%

    Gross yield

    9.0%

    Cap rate

    14.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    14 hours ago

    $499,900

    2222 Walnut St, Cedar Falls, IA 50613

    6 bd, 5 ba

    1,820 sq ft

    $275/sq ft

    1900

    6.8%

    Gross yield

    4.6%

    Cap rate

    -3.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    16 hours ago

    $538,900

    24120 M Ave Unit 5, Grundy Center, IA 50638

    5 bd, 4 ba

    3,042 sq ft

    $177/sq ft

    2012

    6.7%

    Gross yield

    4.4%

    Cap rate

    -3.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $144,500

    2012 W 7th St, Waterloo, IA 50702

    3 bd, 1 ba

    1,142 sq ft

    $127/sq ft

    1948

    9.6%

    Gross yield

    5.2%

    Cap rate

    -0.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    17 hours ago

    $636,000

    121 Goldcrest Ct, Waterloo, IA 50701

    5 bd, 3 ba

    2,932 sq ft

    $217/sq ft

    2023

    5.2%

    Gross yield

    2.4%

    Cap rate

    -12.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 hours ago

    $220,000

    1004 Joy St, Cedar Falls, IA 50613

    3 bd, 1 ba

    1,413 sq ft

    $156/sq ft

    1969

    7.4%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.7%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 hours ago

    $599,900

    110 Partridge Ln, Hudson, IA 50643

    4 bd, 3 ba

    3,354 sq ft

    $179/sq ft

    2016

    5.5%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    18 hours ago

    $159,900

    2603 Cedar Heights Dr, Cedar Falls, IA 50613

    4 bd, 1 ba

    1,061 sq ft

    $151/sq ft

    1934

    10.8%

    Gross yield

    7.1%

    Cap rate

    6.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 hours ago

    $489,464

    4320 Harvest Ln, Cedar Falls, IA 50613

    2 bd, 2 ba

    3,521 sq ft

    $139/sq ft

    2013

    4.5%

    Gross yield

    1.4%

    Cap rate

    -16.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    20 hours ago

    $355,000

    4703 Pizarro Ct, Cedar Falls, IA 50613

    3 bd, 3 ba

    1,837 sq ft

    $193/sq ft

    1997

    5.9%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    22 hours ago

    $595,000

    7137 Soppe Farm Rd, Washburn, IA 50702

    4 bd, 2 ba

    3,674 sq ft

    $162/sq ft

    1992

    2.9%

MLS Logo

    22 hours ago

    $179,500

    128 Kalman Ave, Readlyn, IA 50668

    4 bd, 1 ba

    1,928 sq ft

    $93/sq ft

    1920

    10.2%

    Gross yield

    6.6%

1 day ago

    $234,900

    1821 Clay St, Cedar Falls, IA 50613

    4 bd, 2 ba

    687 sq ft

    $342/sq ft

    1870

    8.4%

    Gross yield

    5.6%

    Cap rate

    0.8%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $272,000

    562 Jones Rd, Evansdale, IA 50707

    2 bd, 2 ba

    1,684 sq ft

    $162/sq ft

    1977

    5.9%

    Gross yield

    3.5%

    Cap rate

    -7.5%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $254,900

    1926 Crescent Dr, Cedar Falls, IA 50613

    3 bd, 2 ba

    1,548 sq ft

    $165/sq ft

    1960

    7.2%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $400,000

    123 Carroll Blvd, Dunkerton, IA 50626

    5 bd, 3 ba

    2,604 sq ft

    $154/sq ft

    2019

    5.2%

    Gross yield

    3.0%

    Cap rate

    -9.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $195,000

    811 G Ave, Grundy Center, IA 50638

    7 bd, 5 ba

    3,978 sq ft

    $49/sq ft

    1920

    12.7%

    Gross yield

    9.0%

    Cap rate

    14.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $450,000

    1011 W 1st St, Sumner, IA 50674

    5 bd, 4 ba

    4,550 sq ft

    $99/sq ft

    1978

    7.0%

    Gross yield

    4.5%

    Cap rate

    -3.6%

    Cash on cash

    MLS Logo

    2 days ago

    $183,500

    506 E Maple Ave, Conrad, IA 50621

    3 bd, 2 ba

    1,866 sq ft

    $98/sq ft

    1948

    9.2%

    Gross yield

    6.1%

    Cap rate

    3.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $489,000

    12119 S Hudson Rd, Hudson, IA 50643

    3 bd, 1 ba

    1,225 sq ft

    $267/sq ft

    1920

    3.4%

    Gross yield

    1.8%

    Cap rate

    -14.4%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $250,000

    5320 Marius Dr, Cedar Falls, IA 50613

    4 bd, 2 ba

    1,610 sq ft

    $155/sq ft

    1981

    7.0%

    Gross yield

    4.1%

    Cap rate

    -5.1%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $429,000

    150 Belleview Rd, Waterloo, IA 50701

    4 bd, 3 ba

    3,724 sq ft

    $115/sq ft

    1950

    5.9%

    Gross yield

    3.4%

    Cap rate

    -7.9%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $259,900

    318 Westbourne Rd, Waterloo, IA 50701

    2 bd, 2 ba

    2,018 sq ft

    $129/sq ft

    1969

    5.4%

    Gross yield

    2.1%

    Cap rate

    -13.0%

    Cash on cash

    MLS Logo

    3 days ago

    $290,000

    1509 Cantebury Cir, Grundy Center, IA 50638

    2 bd, 3 ba

    2,124 sq ft

    $137/sq ft

    1970

    5.5%

    Gross yield

    3.1%

    Cap rate

    -9.1%

    Cash on cash

    ...